Danimarka
Albeu.com
Subscribe for our daily news via e-mail:
Your e-mail:      Now, check your e-mail and confirm subscription!

Trajneri: Morten OLSEN
Per skandinavet kjo eshte hera e katert ne histroine e tyre qe marrin pjese ne Kampionatin Boteror.

Kualifikimi i pare i danezeve erdhi ne vitin 1986 ne kampionatin e zhvilluar ne Meksike ku u renditen te 9-t. Ne finalet e Kupes se Botes rezultati me i mire i arritur nga Danezet eshte ai i vitit 1998, kampionatit Boteror te zhvilluar ne France ku u renditen te 8.

Danimarka vjen ne Afrik e Jugut 2010 si kryesuese e grupit te vet ne fazen eliminatore duke lene pas Portugaline e Cristiano Ronaldo-s. Per tu permendur triumfi i tyre histroik ne Kupen e Evropes ne 1992, ku u shpallen Kampione te Evropes, kur erdhen ne vend te Jugosllavise se perjashtuar.Portieret

1 Thomas SORENSEN
16 Stephan ANDERSEN
22 Jesper CHRISTIANSEN

Mbrojtesit

3 Simon KJAER
4 Daniel AGGER
6 Lars JACOBSEN
13 Per KROLDRUP
15 Simon POULSEN
23 Patrick MTILIGA

Mesfushoret

2 Christian POULSEN
5 William KVIST
7 Daniel JENSEN
10 Martin JORGENSEN
12 Thomas KAHLENBERG
14 Jakob POULSEN
20 Thomas ENEVOLDSEN
21 Christian ERIKSEN

Sulmuesit

8 Jesper GRONKJAER
9 Jon Dahl TOMASSON
11 Nicklas BENDTNER
17 Mikkel BECKMANN
18 Soren LARSEN
19 Dennis ROMMEDAHL
Published on: June 11, 2010 - 12:31 pm
Latest articles
Shkruani komentin tuaj!
 
Taulant dhe Granit Xhaka janė dy vėllezėrit qė pėrballen nė skuadra tė ndryshme pėr herė tėparė nė njė Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janė dy vėllezėrit qė pėrballen nė skuadra tė ndryshme pėr herė tėparė nė njė Kampionat Evropian