The US and the EU respect court's decision on the Vetting Law
Subscribe for our daily news via e-mail:
Your e-mail:      Now, check your e-mail and confirm subscription!
The US and the EU have reacted after the decision of the Constitutional Court to suspend the Vetting law, one of the most important laws of the justice reform.

They say they respected the decision, but require for the law to be referred to the Venice Commission as soon as possible.

"The Constitutional Court has said it will refer the law to the Venice Commission. We urge for this to occur as soon as possible to prevent any delays. The United States and the European Union remain committed to the full implementation of the reform of the judiciary", the press release reads. /albeu.com/
Published on: October 25, 2016 - 9:31 pm
Latest articles
Shkruani komentin tuaj!
 
Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturėn e ditės sė sotme ku personazhet kryesore sigurisht do tė ishin nga super ndeshja ndėrmjet Barcelonės dhe Juventusit.

Nė tė ėshtė trinomi i frikshėm i Barcelonės MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.

Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturėn e ditės sė sotme ku personazhet kryesore sigurisht do tė ishin nga super ndeshja ndėrmjet Barcelonės dhe Juventusit. Nė tė ėshtė trinomi i frikshėm i Barcelonės MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.